Priprema deteta za dolazak bebe u porodicu
Blog
Ukoliko u porodicu, u kojoj postoji već jedno dete, stiže beba, cela porodica treba da se posveti pripremi starijeg deteta na novog člana porodice. Najpre je važno saopštiti novu vest detetu na prijatan način, govoriti mu o lepim stvarima koje će beba sa sobom doneti. Možemo unapred da kažemo kako je to njegov brat ili sestra koji će ga voleti najviše na svetu. Važno je detetu dodeliti ulogu u čitavom procesu pa vam može pomoći oko uređivanja prostora bebu, prve kupovine ili izbora imena.
Novonastala situacija će verovatno izazvati ljubomoru kod starijeg deteta. Ljubomora je složeno i neprijatno osećanje, kako za decu tako i za odrasle. Uglavnom je vezana za strah, praćena je ljutnjom i promenama ponašanja i raspoloženja. Starije dete, koje je do tog momenta bio u centru pažnje svih članova porodice, se sada suočava sa činjenicom da pored njega postoji još neko o kome mama i tata moraju da brinu i da ga vole. Najvažnije u ovom periodu je da se ono ne oseti zapostavljeno ili odbačeno. To se postiže nizom postupaka kojima detetu šaljemo poruku da ga volimo i da nam je jednako bitno kao i pre:
- Detetu objasnite da će dobiti batu ili seku i da se cela porodica raduje tome. Pričajte mu da je isto tako bilo i kada se ono rodilo, možete zajedno listati slike iz albuma kada je bilo beba, slike iz porodilišta, iz prve šetnje... Pripremite ga na to da nekoliko dana mama neće biti tu, a potrudite se da unapred organizujete njegovo čuvanje i da mu obezbedite neke nove i zanimljive aktivnosti u ovom teškom periodu za njega. Možete vežbati i odvajanje ako do tada niste, tako što će prespavati bez vas sa drugom bliskom osobom.
- Bilo bi dobro da se ne dešavaju druge veće promene u periodu kada dođe beba (odvikavanje od pelena, cucle, flašice, polazak u vrtić...). Ukoliko planirate neku od ovih stvari, imajte na umu da su za decu to vrlo važni momenti odrastanja i da mogu proteći bez burnijih reakcija, ali da mogu biti teški i bolni.
- Organizujte svoje vreme tako da starijem detetu posvetite dovoljno vremena koje ćete provesti sami, bez bebe. To vreme neka bude ispunjeno njegovim omiljenjnim aktivnostima, šetnjom napolju, igrom u parku.
- Ukoliko vaše starije dete to želi, uključite ga u svakodnevene aktivnosti oko nege bebe. Može sa vama da ga kupa i da se usput igra sa vodom (to sva deca vole), da vam donese pelenu ili odelo kada presvlačite bebu...
- Šta god da radite oko bebe, razgovarajte sa starijim detetom. U vreme kada ste zauzeti oko dojenja bebe održavajte kontakt očima, osmislite zanimljivu govornu igricu, učite zajedno pesmicu, smišljajte smešan nadimak za bebu... Tako se vaše prvenče neće osećati zapostavljeno.
Ukoliko dete ide u vrtić, savetuje se da napravi pauzu i ostane sa vama kući kako se ne bi osećalo odbačeno i kako ne bi razmišljalo o tome da ste vi kod kuće sa bebom, a ono mora u vrtić. Dogovorite se i objasnite mu kada dođe vreme za ponovni polazak, da ide u vrtić da se druži i zabavlja sa drugarima, jer je beba još mala pa ne može da se igra i da ćete ga čekati kući. Kada se vrati pripremite mu neko iznenađenje u vidu zanimljive igračke ili omiljene poslatice.
NEPRILAGOĐENA PONAŠANJA KOJA MOŽETE OČEKIVATI ILI KAKO DETE ISPOLjAVA LJUBOMORU:
AGRESIJA – dete burno reaguje, plačljivo je, brzo se ljuti, odbija da posluša, ne želi da razgovara, niti da ga mazite i zagrlite. Agresija može biti usmerena i prema mlađem detetu i ispoljena udaranjem, štipanjem, grubim pokretima...
REGRESIJA – dete se vraća na prethodne stadijume razvoja, koje je već prevazišlo. Da bi obezbedilo istu količinu ljubavi i pažnje počinje da tepa kad govori, piški u gaćice, traži cuclu ili da pije iz flašice.
U ovakvim situacijama se naoružajte strpljenjem, posvetite detetu pažnju i objasnite mu da takvo ponašanje nije u redu. Pomoćiće fraze: ti si velika/i devojčica/dečak, to veliki ne rade, ti to možeš mnogo bolje, ja te volim najviše na svetu, znam da možemo da se dogovorimo.
Stručni saradnik-pedagog
Slađana Mijailović